V poslednej dobre v súvislosti s Novelou zákona o lieku sme boli svedkami viacerých diskusií odborníkov, kde zaznievali zavádzajúce informácie smerom k verejnosti ohľadne fungovania tzv.opakovaného receptu a dané proklamované obavy z úst odborníkov ohľadne možnej zníženej dostupnosti liečby vyvolávali neistotu medzi pacientami.
Poukazovalo sa najmä na najviac ohrozené skupiny starších pacientov žijúcich mimo mesta, ktorí by mohli mať problém dostať sa k liekom ak sa nestihnú dostať do lekárne v meste v čase obnovenia platnosti opakovaného receptu pričom sa predpokladalo, že daný recept bude viditeľný v lekárni len 7 dní a potom prepadne.
Ako vlastne repetatur recept funguje v praxi ?
Citujem oficiálne informácie NCZI: https://www.ezdravotnictvo.sk/sk/-/opakovany-erecept
Po uplynutí lekárom stanoveného obdobia sa recept objaví v zozname nevydaných liekov v lekárni a bude k dispozícii dovtedy, kým si pacient danú dávku nevyzdvihne, najneskôr však do konca platnosti opakovaného ereceptu. Pacient nemusí prísť presne v deň uplynutia periódy, ale vzhľadom na riadne dodržiavanie lekárom stanoveného liečebného režimu, má pacient vyberať a užívať lieky pravidelne.
Ak pacient zabudol, kedy si má lieky na opakovaný erecept vybrať, môže si v lekárni overiť či sú už preňho k dispozícii nevydané lieky na platné predpisy. V bežnom živote pacient zistí, že mu lieky došli a ak má opakovaný erecept, stačí, že navštívi lekáreň a lieky si vyberie. Ušetrí tak čas potrebný na nový predpis. Ak by sa pacientovi zmenil zdravotný stav, riadne navštívi svojho lekára a ten rozhodne o ďalšom postupe presne tak isto, ako doteraz.
Ak existuje opakovaný erecept, kde výber, vzhľadom na lekárom určenú periódu nie je ešte možný, lekáreň dostane od systému informáciu, kedy najskôr je možné príslušný liek vybrať.
Opakovane som oslovila NCZI, k overeniu daných informácií:
PRVÝ výber je v súlade s platným zákonom 362/2011 Z .z. tak ako pri jednorazových receptoch, t. j. humánny liek – 7 dní, zdravotnícka pomôcka – jeden mesiac od vystavenia (deň vystavenia sa nepočíta do platnosti).
Každý ďalší výber po uplynutí periody zadanej lekárom sa znovu objaví v lekárni recept s možnosťou výdaja. Nevzťahuje sa naň žiadna lehota výberu, recept čaká v lekárni až do výberu. Pacient si môže prísť vybrať liek/zdravotnícku pomôcku až do doby uplynutia celkovej platnosti opakovaného ereceptu, t. j. spravidla 1 rok od predpisu. Avšak, počet balení na jeden výdaj sa nesmie kumulovať.
Je možné, že v konečnom dôsledku sa dostupnosť liečby určite nezníži, možno sa naopak vzhľadom k nastaveniu opakovaného elektronického receptu môže aj zvýšiť…Prvý výber lieku po zadaní elektronického receptu na liek musí byť do 7 dní, ale na to sú už pacienti zvyknutí, to nie je žiadnou novinkou. V lekárni lekárnik vidí prvý možný termín ďalšieho výberu ďalšej dávky lieku a môže daný termín zaznačiť pacientovi na krabičku s liekom. Pacient si buď ponechá krabičku, alebo zaznačí termín do kalendára alebo v krajnej situácii intuitívne pri tom ako mu bude končiť balenie lieku osloví lekáreň či už je daný recept dostupný, samozrejme pacient napr. z vidieka môže pred cestou do lekárne aj telefonicky kontaktovať lekáreň.
Niektoré lekárne dokonca poskytujú aj službu rozvozu liekov domov.
Myslím, že pre pacienta by malo byť prioritné mať svoju liečbu a obdobne ako chodí do potravín pre jedlo, pôjde aj do lekárne pre svoje lieky, vzhľadom k mohutnej sieti lekární ( je ich už viac ako všeobecných lekárov pre dospelých ? ) by ich dostupnosť už nemala byť problém.
Úvaha o tom, že pre pacienta užívajúceho viacero liekov bolo pohodlnejšie, keď prišiel raz za všeobecným lekárom a ten mu naraz vypísal všetky lieky len ťažko koreluje s realitou, pretože lieky majú rôzne veľké balenia, pacienti v danom čase ne/disponujú rôznymi finančnými možnosťami, lieky boli predpisované v rôznom termíne a lekár je povinný narábať hospodárne s verejnými zdrojmi, nebude predpisovať napr.liek, ktorý bol predpísaný nedávno zase len preto, aby si pacient vybral všetky lieky naraz, lebo chce ísť do lekárne len raz za 3 mesiace. Bohužiaľ sú aj pacienti, ktorí si dávajú predpisovať lieky podľa termínu dôchodku a podobne.
Pri predpise repetatur receptu predpisujúci lekár vždy samozrejme musí zohľadniť na akú dobu môže daný opakovaný recept vystaviť, či je pre daného pacienta v danom stave vhodný, či je pacient stabilizovaný a podobne, na takomto princípe predsa fungujú aj dispenzárne kontroly, kedy lekár podľa stavu pacienta určí ďalší termín kontroly.
Samozrejme vždy treba zdôrazniť , že ak dôjde k zmene zdravotného stavu, ev.sa objavia napr. nežiadúce účinky lieku pacient má kontaktovať lekára, ktorý určí ďalší postup, ev upraví liečbu.
Nie zo všetkých zmien musíme mať obavy, niektoré môžu byť veľmi prospešné najmä v aktuálnej dobe, keď reálne vidíme, že personálne kapacity nielen všeobecných lekárov sú veľmi limitované a potrebujeme ich využívať iným smerom. Budeme vítať všetky zmeny, ktoré vedú k odľahčeniu nárokov na primárnu sféru a sú len otázkou nastavenia systému a realizovateľné cestou IT.
Myslím, že repetatur recept môže byť dobrým pomocníkom pre preťažených zdravotníkov a pohodlná možnosť pre pacientov.
Niektoré lieky rovnako užívam aj dvadsať rokov... ...
Celá debata | RSS tejto debaty